Afrika Yılı

TÜRKİYE-AFRİKA EKONOMİK İLİŞKİLER

2002 yılında Türkiye’nin Afrika ülkeleriyle olan ticaret hacmi 2,9 milyar dolar iken, 2017 yılında 18,8 milyar dolara yükselmiştir.
2002 yılında Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında ölçülebilir bir karşılıklı doğrudan yabancı yatırım miktarı yokken; 2017 yılında Türkiye’den Afrika ülkelerine 78 milyon dolar, Afrika ülkelerinden Türkiye’ye ise 15 milyon dolar doğrudan yatırım gerçekleşmiştir.
Böylece son 15 yılda Türkiye’den Afrika’ya toplam 764 milyon dolar doğrudan yatırım yapılırken, bu dönemde Afrika’dan Türkiye’ye yapılan doğrudan yatırım miktarı da 391 milyon dolar olmuştur.
Sağlanan bütün bu gelişime karşın, elbette karşılıklı ticari ilişkiler daha ileri seviyelere taşınabilir.
Türkiye’nin Afrika’da Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması imzaladığı ülkelerin sayısı 2003’te 23 iken bugün 39’a yükselmiştir.
Şu anda 4 ülkeyle imzalanmış olan Serbest Ticaret Anlaşmalarının hiçbirisi 2003’te yürürlükte değildi.
2003’te Türkiye’nin yalnızca 6 ülkeyle Yatırımların Karşılıklı Korunması Anlaşması varken, bugün bu anlaşma 22 ülkeyle imzalanmış durumdadır.
Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması 2003’te 4 Afrika ülkesiyle geçerli olmasına karşın bugün 11 ülkeyle geçerli hale gelmiştir.

MÜSİAD, AFRİKA TEŞKİLATLANMA ÇALIŞMALARI

MÜSİAD olarak Afrika’da hali hazırda Güney Afrika, Sudan ve Nijerya’da şubelerimiz bulunmaktadır. Ayrıca, Benin, Fildişi Sahili, Moritanya, Fas, Nijer, Senegal, Çad, Kenya, Zambiya, Tanzanya, Cezayir ve Somali’de temsilciklerimiz yer almaktadır. Tüm Afrika’da en güçlü STK olmak ve Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki ticaret hacmini arttırmak ana hedeflerimiz arasındadır. Bugün bakıldığında 1,3 milyar insanın Afrika’da yaşadığını görüyoruz bu dünya nüfusunun %17 sine tekabül etmektedir. Kıtada çok ciddi iş fırsatları mevcut. Bundan mütevellit, 2018 yılını MÜSİAD olarak Afrika yılı ilan ettik.

2018 Yılında Açılan Temsilcilikler:

Moritanya Açılışı (30 Ocak 2018)

Çad Açılışı (13 Şubat 2018)

Fas Açılışı (16 Mart 2018)

Kenya Açılışı (01 Ağustos 2018)

Zambiya Açılışı (27 Ağustos 2018)

Somali Açılışı (16 Ekim 2018)

Tanzanya Açılışı ( 6 Kasım 2018)

Cezayir Açılışı (15 Kasım 2018)

Afrika Yılı Kapsamında Gerçekleştirilen Heyet Ağırlamaları ve Ziyaretler

MÜSİAD’dan Güney Afrika ve Zambiya Çıkarması

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BRICS Zirvesi için gittiği Güney Afrika ve ardından gerçekleşen Zambiya temasları kapsamında bir takım ziyaretlerde bulundu. Programda Yurt Dışı Teşkilatlanma Başkanı İbrahim Uyar ve MÜSİAD Güney Afrika Şube Başkanı Ebubekir Salim de yer aldı.

Genel Başkan Kaan, Güney Afrika programı kapsamında ilk olarak Pretorya Büyükelçiliği Kançılarya Binası’nın açılışına katıldı. Açılışın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen Kaan, Güney Afrika Şubesinin faaliyetleri ve MÜSİAD’ın çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptı.

MİNERA İle MoU Anlaşması İmzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından Güney Afrika’daki temaslarına devam eden Kaan,  ITV Kanalı Canlı Yayınına katılarak MÜSİAD’ın projelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kaan TV programının ardından Güney Afrika’nın ilk siyahi Başkanı Nelson Mandela’nın torunu ve aynı zamanda MÜSİAD Güney Afrika Şubesi Kurucu Üyesi Mandla Mandela ile bir araya geldi.

Güney Afrika’da iş dünyasının önde gelen temsilcileri ile bir araya gelen Kaan, Güney Afrika’nın en önemli ticari kuruluşlarından MİNERA ile MoU anlaşması imzaladı.

Programın ikinci gününde de temaslarını sürdüren Kaan, Emine Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleşen Maarif Vakfı Güney Afrika Ofisi açılışına katıldı.

Güney Afrika-Türkiye Networking Toplantısı MÜSİAD Ev Sahipliğinde Düzenledi

MÜSİAD Güney Afrika Şubesi ev sahipliğinde, Johannesburg’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle Türkiye-Güney Afrika Networking Yemeği programı düzenlendi. Güney Afrika iş insanları ile ikili görüşmelerde bulunan Kaan, Güney Afrika’daki iş ve yatırım fırsatları hakkında bilgi aldı.

Zambiya’daki Temsilcilik Çalışmaları Hızlandırıldı

Genel Başkan Abdurrahman Kaan ve Yurt Dışı Teşkilatlanma Başkanı İbrahim Uyar, Güney Afrika’daki temaslarının ardından Zambiya’ya geçti. Burada iş dünyasının temsilcileri ile bir araya gelen Kaan, Dış Ekonomik İlişkiler (DEİK) ile Zambiya Yatırım Ajansı ev sahipliğinde düzenlenen yuvarlak masa toplantısına katıldı. Zambiya’daki temsilcilik çalışmaları için bir dizi temaslarda bulunan Kaan, Afrika’daki teşkilat ağının genişletilmesi adına önemli adımlar attı.

2018 yılı içerisinde Afrika’dan gelen 16 heyet ağırlanmıştır.

Ağırlanan heyetlere kısaca değinecek olursak;

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Uluslararası İş Birlikleri Bakan Fredy Kita MBUKUSU ve heyeti (15 Ocak Pazartesi)
Tunus İstanbul Başkonsolosu Hedi Malek (22 Şubat Perşembe)
Senegal, Nijerya, Fildişi, Nijer, Gine, Gana, Gambiya, Benin, Mali, Togo, Liberya, Siere Lore, ve Burkino Faso’dan gelen iş adamları ile toplantı (23 Şubat Cuma)
Demokratik Kongo İşadamları Derneği temsilcileri (23 Mart 2018 Cuma)
Etiyopya Başkonsolosu Wondimu Gezahegn (22 Mart Perşembe)
Fas Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Said Ait Talebe Ali (30 Nisan Pazartesi)
Tunus Ticaret Müşaviri Faouzi Hıdri ile APİA Müdürü Ounissi Bechir  (07 Mayıs Pazartesi)
Sudan Öğretmenler Birliği’nin 18 vilayeti temsil eden müdür ve temsilcileri (8 Mayıs Salı)
Denaba Diouf ve Seyh Tican Fal başkanlığındaki Senegal heyeti ile TAİM yetkilileri (30 Mayıs  Çarşamba)
Komorlar Cumhurbaşkanı Azali Assoumanive ve Komor Ticaret Odaları Birliği Başkanı’na nezaket ziyareti (26 Haziran 2018)
Libyalı iş insanları heyeti (17 Eylül 2018)
Fas Ticaret Bakanlığı Heyeti (21 Eylül 2018)
Kazablanka Ticaret Odası Başkanı Ziyareti (26 Eylül 2018)
Rabat Ticaret Odası Ziyareti (26 Eylül 2018)
“Genel Başkan Sayın Abdurrahman Kaan ve UİK Başkanı Zeki Güvercin, İstanbul’da Güney Afrika Cumhuriyeti iktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi (ANC) Saymanı Paul Mashatile ve heyeti ile yemekte bir araya geldiler (18 Ekim 2018)
Senegal Heyeti ile Toplantı (06 Aralık 2018)

İş Forumları

Büyük çaplı Afrika özelinde üç büyük iş forumu gerçekleştirilmiştir.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şube ev sahipliğinde “Türkiye-Afrika Ekonomi Forumu (33 Afrika ülkesinin Büyükelçileri ve iş insanları yer aldı)-10 Mayıs 2018

Antalya'da, Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu organizasyonunda  "Türkiye-Gana İş Forumu ve Networking Toplantısı gerçekleştirildi.

10 Afrika ülkesinden iş insanlarının katılımı ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. 8 Eylül 2018

17.MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı olarak birçok programa imza atan MÜSİAD, fuarın ikinci günü MÜSİAD Genel Merkez’de,  “Büyüyen Afrika Nüfusu ve Ekonomisinde Enerji ve Tarımın Öncelikleri: Hangi PPP Modeli?”  temalı “Türkiye – Afrika Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı. (17 Afrika ülkesinden katılım gerçekleşti)-22 Kasım 2018

Seyahatler

2018 yılı içerisinde 13 Afrika ülkesine teşkilatlanma ve ticaret diplomasisini geliştirmek adına Genel Başkan, YK üyeleri ve görevli komisyon üyelerinin katılımıyla seyahatler gerçekleştirildi.

17. MÜSİAD EXPO Kapsamında Gelen Afrika Heyetleri

17. MÜSİAD EXPO’da 21 Afrika ülkesinden 700 iş insanı B2B görüşmeleri gerçekleştirmek amacıyla alım heyetleri kapsamında ülkemize getirilmiştir.

Ayrıca yine EXPO Kapsamında,  Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, İbrahim Es Senusi, Somali Finans Bakanı İbrahim Hayır, Uganda Çalışma ve Ulaştırma Bakanı Monica Azuba Ntege ve Uganda Kamu Hizmetleri Bakanı Wilson Muruli Mukasa katıldı.

AFRİKA KITASI İNSANİ YARDIM KONUSU

MÜSİAD olarak, Afrika’yla ilişkilerimizi yalnızca ticari temelli yürütmüyor, kardeşlik hukuku çerçevesinde hareket ederek, kıtanın ihtiyaç duyduğu alanlarda, çeşitli STK’larla iş birliği yaparak elimizden geldiği ölçüde yardım projeleri de gerçekleştiriyoruz.

Temiz suya ulaşım noktasında sıkıntı yaşanan kıtada, su kuyuları açarak bölge halkının kullanımına sunuyoruz.

Ayrıca, kıtada yine yüksek oranda görülen rahatsızlıklardan biri olan kataraktan dolayı bölge halkına destek olmak amacıyla, katarakt ameliyatları gerçekleştiriyoruz. Çalışmalarımız bununla da sınırlı değil. MÜSİAD olarak tüm insani alanlarda Afrikalı kardeşlerimizin yardımlarına koşuyoruz.

HEDEFLENEN PROJELER

MÜSİAD olarak Afrika’daki gençlerin gelişimi adına önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz projelerden biri de kısaca IJEP adını verdiğimiz Uluslararası Gazeteci Değişim Programı.

Uluslararası medya kuruluşlarının Türkiye hakkında yaptıkları haberler maalesef genellikle ön yargılardan, bilgisizlikten ve kaynak yetersizliğinden besleniyor. Bu durum sadece Gelişmiş Batı ülkeleri için değil Türkiye ile köklü tarihi, sosyal ve ekonomik ilişkilere sahip olan dost ve akraba ülkeler için de gerekli. Pek çok alanda kurulan ve geliştirilen iş birlikleri henüz medya alanında yeterli düzeye ulaşmış değil.

Son dönemde özelikle Sayın Cumhurbaşkanımızın gayretleriyle Türkiye ile Afrika kıtasında bulunan ülkeler arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkiler çok ciddi bir gelişme göstermektedir. Fakat bu gelişme medya alanında bir işbirliğine henüz dönüşmemiştir. Dönüşebilmesi için sivil toplum ve medya kuruluşlarına büyük görev düşmektedir.

MÜSİAD olarak hazırladığımız program kapsamında;

.10 ülkeden en az beş yıl meslek tecrübeye sahip gazeteciler seçilecektir. Bu gazetecilerin seçilmesinde Medya Derneği ’nin bağlantılı olduğu kuruluşlardan ve ilgili ülkedeki Türk misyon şefliklerinden yardım alınacaktır. Seçilen gazetecilerde uzmanlık, tecrübe, etki gücü gibi kriterler esas alınacaktır.

• Türk ye’den 10 gazeteci seçilerek bu gazetecilerle eşleştirilecektir. Seçme ve eşleştirme işlemi yapılırken mesleki tecrübe, ilgi alanları, yabancı dil bilgisi gibi kriterler esas alınacaktır.

• Seçilen gazeteciler 10 gün boyunca Türkiye’de ağırlanacaktır. Bu 10 gün içerisinde Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere resmi kurumlara; Anadolu Ajansı, TRT, ATV, Sabah gibi medya kuruluşlarına ziyaretler yapılacaktır.

.MÜSİAD Genel Merkezinde Afrika ve Türkiye’den programa katılan gazetecilere MÜSİAD’ın Afrika Çalışmaları ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.

• MÜSİAD’ın Ankara’da TİKA ile birlikte açtığı MÜSİAD Afrika Ev ziyaret edilecektir.

• Mülteci meselesi konusunda yapılan çalışmaları yerinde görmek ve bunun haberleştirilmesini sağlamak amacıyla pilot bölgelere gönderilecektir.

• Türkiye’nin turizm potansiyeline dikkat çekilecek; Kapadokya; İstanbul Boğazı gibi tabiat ve tarih güzellikler tanıtılacaktır.

• Nihayet seçilen gazeteciler üç günden az olmamak üzere eşleştirildikleri Türk Gazetecilerle birlikte çalışacaklardır.

Ve nihayet,

• Raporların tamamlanmasından sonra Türkiye’de Gazetecilik Değişim Programı’nın paydaşlarının katılacağı 2 gün süren bir Çalıstay / Beyin fırtınası yapılacaktır. Bu çalıştayda yapılan tespit ve teklifler daha önceki çıktılarla birlikte hem katılımcılarla hem de ilgili kurumlarla paylaşılacaktır.

• Geleneksel hale getirilmesi planlanan bu değişim programının Temmuz ayında başlayıp Kasım ayında tamamlanması hedeflenmektedir.

AFRİKA EVİ VE İŞLEYİŞİ

25 Mayıs 2016 yılında kurulan Afrika Evi, Cumhurbaşkanlığı himayesinde olup paydaşları MÜSİAD, Dışişleri Bakanlığı, TİKA, THY’dir.
Afrika Evinin tüm işletme faaliyetleri ve hukuki sorumluluğu MÜSİAD Genel Merkezine aittir.
Faaliyetlerin yürütüldüğü bina BEM-BİR-SEN tarafından tahsis edilmiştir.
Afrika Evinin işletmesi, hukuki sorumluluğu MÜSİAD Genel Merkezine aittir.
Afrika’dan getirilen ürünler Hamamönü’ndeki Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evinde satışı yapılır.
Ürünlerin tedarik edildiği Afrika Ülkeleri: Nijer, Nijerya, Kamerun, Kuzey Sudan, Güney Sudan, Etiyopya, Somali, Cibuti, Mali, Gana, Fas, Tunus, Cezayir, Gine, D. Kongo Cumhuriyeti,  Benin, Uganda.
Ürünler TİKA ve satın almanın yapıldığı ülkelerde bulunan Büyükelçiliklerimiz tarafından satın alınıp gönderimi yapılmaktadır.
Ürünler THY aracılığıyla diplomatik kargo olarak ulaşmaktadır.
Ürünlerin fiyatlandırılması fatura üzerinden belirli kar oranlarıyla yapılmaktadır.
Stok takibi Macrocell adlı Barkod sistemi ile yapılmaktadır.
Muhasebe kayıtları yazar kasa pos sistemi Ağustos 2018’den itibaren detaylı tutulup, aylık gelir gider ise Microsoft Excel tablolarıyla Ağustos 2018 itibariyle detaylı bir şekilde hazırlanmaktadır.
Ayda bir kere Afrika ve insani konular çerçevesinde etkinlikler düzenlenmektedir.

MÜSİAD AFRİKA EVİ BÜNYESİNDE DÜZENLENEN ETKİNLİKLER VE DETAYLARI (2018 YILI)

Uluslararası Afrikalı Öğrenciler Bahar Festivali (12 Mayıs 2018)

Çoğunluğunu Afrikalı öğrencilerin oluşturduğu katılımın tüm kesimlerce serbest olduğu, Afrika müziklerini ve danslarını tanıtan konserler verilmiş, kültürel ve Afrika mutfağını tanıtıcı yemek sergileri düzenlenmiştir. 

Nelson Mandela’nın 100. Doğum yılı kapsamında ‘’Birlikte Daha Güzeliz’’ (17 Ekim 2018)

17 Ekim Çarşamba günü ‘Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültürü Evi’nde Nelson Mandela’nın yüzüncü doğum yıl dönümü anısına ’Birlikte Daha Güzeliz’’ isimli etkinlik gerçekleştirdi. Programa, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı … AK Parti Genel Başkan Yardımcısı/ İnsan Hakları Başkanı ve Konya Millet Vekili Dr. Leyla Şahin Usta, Güney Afrika Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Puleng Chaba, Dışişleri Bakanlığı Afrika Masası Genel Müdürü Ahmet Rıza Demirer ve çoğunluğunu Afrikalı öğrencilerin oluşturduğu yabancı öğrenciler katıldı.

Mandela’nın biyografisini anlatan kısa filmle başlayan programda, Mandela’nın zorluklarla ve özgürlük mücadeleleriyle geçen hayatı ele alındı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Müsteşar Puleng Chaba, Afrikalıların Mandela önderliğinde büyük bir özgürlük ve insan hakları mücadelesi verdiğine dikkat çekti. Mandela’nın zorluklarla ve özgürlük mücadeleleriyle geçen hayatı global bir vizyonla işlendiği programda konuşmalacılar, Mandela’nın evrensel bir özgürlük sembol olduğunu, hayatı üzerinden ders alınması gerektiğini vurguladı.

Afrika ve Türkiye Etkinliği (15 Kasım 2018)

Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Tubanur Sönmez hanımın katılımıyla Afrika ve Türkiye arasındaki ilişkiler tarihsel, ekonomik ve politik bir perspektiften interaktif bir biçimde ele alınmış ve Türkiye – Afrika ilişkilerinin vizyonu ve geleceği üzerinde durulmuştur.

Afrika Ülkeleri Büyükelçileri Etkinliği ( 30 Kasım 2018)

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Yavuz Selim Kıran ve Afrika ülkelerinde görev yapan ve yeni göreve başlayacak olan büyükelçi ve eşlerinin teşrifleriyle Büyükelçilerimiz Afrika hakkında bilgi ve tecrübe birikimlerini paylaşmış ve çeşitli konular işlenmiştir.

AFRİKA TÜRK TİCARET VE KÜLTÜR MERKEZLERİ PROJESİ
Dünyada ekonomik ve siyasi dengelerin değiştiği, “yeni dünya düzeninin” belirlendiği son yıllarda Afrika Kıtası, birçok ülkenin gelecek planlarında konumlandırdığı bir bölge.

Yatırımlar ve ticaret noktasında ilişkiler, bu menfaat çevresinde inşa ediliyor. Bu ilgiyi, bölgenin yer altı-yer üstü zenginlikleri belirlerken, bölge insanının refahı ve yaşam kalitesi göz ardı ediliyor. Türkiye olarak, Türk iş insanları olarak önceliğimiz Afrika’nın kaynakları, yer altı ya da yer üstü zenginlikleri değil.

Biz, kıtanın insanıyla gönül bağı kurmanın, birlikte büyümenin, beraber kalkınmanın peşindeyiz. Bizler, MÜSİAD ilkeleri çerçevesinde, her zaman daha fazla insana temas etmenin, dili, dini, ırkı ne olursa olsun temas ettiğimiz insanlara destek olmanın Bir Afro-Avrasya ülkesi olan Türkiye, özellikle 2005 yılından itibaren, Afrika ülkeleriyle yeni bir döneme girmiştir.

Ülkemizin benimsediği çok boyutlu dış politika anlayışı, Türkiye’yi, geçmişte ihmal edilen bölgelere açılımlar yapmaya yöneltmektedir. Bu açılımlar içinde en başarılı olanlardan biri Afrika açılımıdır. Halklarımız arasında güçlü bir gönül bağı bulunurken, ülkelerimiz arasındaki ilişkiler de benzer şekilde samimi ve sıcak bir şekilde ilerlemektedir.

Çünkü, Afrika’yla aramızda kardeşlik hukuku var. Ticari ilişkilerimizi de bu kardeşlik hukuku temelinde geliştiriyoruz. Bizler her zaman, ticaretin yalnızca para kazanmaktan ibaret olmadığını savunuyoruz. Bu anlayışla hayata geçirdiğimiz Afrika Türk Ticaret ve Kültür Merkezi, ülkelerimiz ve halklarımız arasında önemli bir köprü işlevi görecektir.

İlkini Sudan’da faaliyete alacağımız ve geniş bir araziye kurulacak olan kompleks içerisinde; ticaret merkezi ve bir kültür merkezi yer alacak. Türk iş insanlarının ürettiği yerli ürünlerin sergilenerek satışlarının yapılacağı ticaret alanlarını ziyaret edenler, burada ürünleri görerek alım gerçekleştirebilecek. Halklarımız arasındaki kültürel alışverişi geliştirmek amacıyla kompleks içerisinde inşa edeceğimiz kültür merkezi, bağlarımızı daha da güçlendirecek.

TİCARET MERKEZİ

MARKET * YAPI MARKET * AVM * PAZAR YERİ * SERGİ ALANI * CAFE * RESTAURANT * REKREASYON ALANLARI * 960 ARAÇLIK OTOPARK

TOPLAM İNŞAAT ALANI 50.870 m2 

TOPLAM ARAZİ ALANI 108.509 m2 

KÜLTÜR MERKEZİ

İŞLETME OFİSLERİ * DÜKKÂNLAR * GÜNLÜK KİRALANABİLİR OFİSLER * OFİSLER * KONFERANS SALONU * KAFETERYA * SERGİ ALANI * CAMİ * REKREASYON ALANLARI

TOPLAM İNŞAAT ALANI 8.500 m2 

TOPLAM ARAZİ ALANI 23.500 m2 

Türk iş insanları olarak Afrika’nın büyüklüğünün ve barındırdığı potansiyelin farkındayız. Bu potansiyeli, kardeşlikten ayrılmadan, karşılıklı fayda sağlayacak şekilde ortaya çıkarmak istiyoruz. Yeni bir dünya düzeni kurulurken, geleceğe Afrika ile birlikte yürüme çabasındayız. Birlikte kazanıp, kardeşçe paylaşmak istiyoruz.

MÜSİAD'lı Türk iş insanları olarak Afrika’nın büyüklüğünün ve barındırdığı potansiyelin farkındayız. Bu potansiyeli, kardeşlikten ayrılmadan, karşılıklı fayda sağlayacak şekilde ortaya çıkarmak istiyoruz.

Yeni bir dünya düzeni kurulurken, geleceğe Afrika ile birlikte yürüme çabasındayız. Birlikte kazanıp, kardeşçe paylaşmak istiyoruz.

Afrika Yılı hk.

11.000'İ AŞAN ÜYESİ İLE MÜSİAD

MÜSİAD'A ÜYE OL
60.000'E YAKIN İŞLETMEYİ TEMSİL EDEN

Yaklaşık 1.800.000 kişiye istihdam sağlayan

YURTİÇİNDE 89 İRTİBAT NOKTASI BULUNAN

Üyelerin sorunlarını, görüş ve önerilerini kamu kurumlarına ileten

YURTDIŞINDA 95 FARKLI ÜLKEDE

Toplamda 225 nokta ile hizmet veren bir sermaye platformudur.

İçerik Bulunmuyor!